//Kaligrafi Nasıl yazılır

Kaligrafi Nasıl yazılır

Kaligrafi Nasıl Yazılır?

Kaligrafiye yeni başlayanlar için, Kaligrafi öğrenme yöntemini yani güzel yazı yazma faaliyetinin gerekli ön şartlarını belirtmeden önce , Yazının ve özellikle güzel yazının ne olduğunu özetleyen Mahmut Bedrettin Yazırın Kalem güzeli eserindeki çok enfes tahlili paylaşmak istiyorum.

“Yazı, hafızanın yükünü hafifletir, güzel yazı bunu daha da azaltır, gözü ve zihni erken yorulmaktan korur, fikrin işlemesine, olgunlaşmasına yarar, sözü düzenler, ifadeyi kuvvetlendirir,dili dizginler, düşünmeye zaman, düzeltmeye imkan verir,Katibini edib, hattatını zarif yapar, çeşitli ihtiyaçlara, bunlarla mütenasip yeni yeni keşiflere yol açar, kişye nimet,fakire devlet, zengine şeref, aleme ziynet, yoklukta celis, gurbette enis olur, yazana nam verir, okuyana şan.”

Anlaşıldığı üzere bir yazı estetik bir kaygı güdülerek icra edilirse yani güzel yazı tekniği veya formu içinde ele alınırsa bir çok fomksiyona ve etkiye sahip olabilmektedir.

Kaligrafi, yani, güzel yazı yazmanın ön şartlarından biri kaligrafi alfabesini yani bir diğer değişle Latin alfabesini oluşturan kaligrafi harflerini iyi incelemek ve harflerin anatomik yapılarını detatylı bir şekilde tahlil etmektir.

Temel seviye kaligrafi derslerinde de öğrencilere ilk önce aşılanmaya çalışılan husus budur.

Çünkü güzel yazı yazmanın yani kaligrafi öğrenmenin birinci şartı çok yazı yazmak değil yazıyı veya harfleri çokça ve detaylıca tetkik ve tahlil etmektir.

Bu ön şart yerine getirildiğinde kaligrafik, yani güzel bir yazının ortaya çıkmasını sağlayacak diğer hususları oluşturan oran orantı , zerafet ,ahenk, paralellik gibi zaruretlerde kaligrafi sanatını icra eden kişi tarafından bu temel üzerine bina edilmeye çalışılır.

Kaligrafiye yeni başlayanlar için son son zamanlarda kaligrafi derslerini içeren bir çok intereaktif videolar, kaligrafi programları, kaligrafi uygulamalar veya basılı yayınlar ortaya çıkmıştır.

Bu yayınlarda temel seviye kaligrafi dersleri, kaligrafi harflerinin yazılışı tekniği ve uygulamaları, kaligrafi yazı çeşitleri, kaligrafi malzemeleri gibi teknik bilgiler ile birlikte kaligrafi yazı örnekleri ihtiva etmektedir.

Kaligrafiye Yeni Başlayanlar Ne Yapmalı?

Kaligrafiye yeni başlayanlar için dikkat etmeleri gereken en önemli şey kaligrafi öğrenme sürecinde bilgi kirliliğine maruz kalmamaya dikkat etmeleri ve kaligrafi eğitimini bu alanda yeterli kişilerden ve kurumlardan almaları hususudur.

Aksi taktirde yanlış bilgilerle, telafisi çok zaman alacak bir sürece sürüklenmiş olurlar.

Son olarak Kaligrafiye yeni başlayanlar için tavsiye edebileceğimiz en en yeni ve faydalı eser Ömer Faruk Dere hocamızın inklab yayınlarından çıkan “Yeni başlayanlar için Kaligrafi” eseridir.

Kitapta, yukarıda kaligrafi eğitimi ile ilgili ifade edilen bir çok hususa yönelik geniş bilgiler yer almaktadır.

İstifede etmeniz dileğiyle..

By | 2017-08-08T12:16:50+00:00 Ağustos 2nd, 2017|Kaligrafist Blog|1 Yorum

About the Author:

Hasan Karaalp, 1984 yılında Van'da doğdu. Erzurum Atatürk Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olan sanatçı iki çocuk babasıdır. Üniversite yıllarında kaligrafiye ilgi duyan sanatçı; bu sanat dalında çeşitli etkinlik ve faaliyetlere katılarak kaligrafi sanatı ile olan bağını canlı tutar. İlerleyen yıllarda kaligrafi sanatçıları İdris Yurteri ve Mustafa Yurterinin etkisinde kalarak kompozisyon ve isim yazma denemelerine devam eder. Sanatçı; 2016 yılına kadar olan amatör yıllarını geride bırakarak İstanbul'a yerleşir. İstanbul'da kaligrafi ustalarından etem Çalışkan'ın öğrencilerinden olan Sema Demirbaş hanımefendiden bir yıl temel Latin harfleri anatomisi eğitimi alır. Sanat hayatında eğitimin her dönemde zorluğuna inanan genç kaligrafi sanatçısı Hasan Karaalp; Türkiye'de kaligrafi denilince ismi ilk zikredilenlerden biri olan Bünyamin Kınacıdan eğitim almaya ve öğrendiklerine yeni şeyler katmaya ilk günkü heyecanla devam ediyor.

Bir yorum

  1. […] kadar yüzlerce kaligrafi hat sanatı ile davetiye yazımı gerçekleştirmiş ve bu davetiye zarfi üstü el yazısıyla müşteri […]

Siz de fikrinizi belirtin