//Kaligrafi Sanatı Nedir?

Kaligrafi Sanatı Nedir?

Kaligrafi Sanatı

Son yıllarda ülkemizde gitttikçe popüler olmaya başlayan kaligrafi sanatı hız kesmeden yayılırken bu sanat dalına ilişkin derli toplu ve doğru bigiler elde etme olanağının malesef yok denecek kadar az olduğunu görmekteyiz.

Sayfamızda kaligrafi sanatı ana başlığı ile ele alacağımız yazılarımızda bu ihtiyaca az da olsa bir katkı sağlamayı amaç edinmekteyiz.

Bu anlamda kaligrafi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Örneğin kaligrafi sanatı nedir?, Hat sanatı ve kaligrafi arasındaki fark nedir? kaligrafi nasıl yazılır? kaligrafi kalemi nedir? kaligrafi harfleri nelerdir? kaligrafi dersleri nerelerde verilir? kaligrafi kursu ücretleri ne kadardır?

İlk yazımızda öncelikle kaligrafi sanatı nedir sorusuna yanıt bulmaya çalışalım

Kaligrafi sanatı nedir?

Kaligrafi sanatı nedir sorusuna cevap aramak için öncelikle kaligrafi kelimesinin kökenine bakmak gerekir. Kaligrafi Yunanca kallos “güzel” ve graphos “yazı” kelimelerinden gelmektedir

Latin harfleriyle oluşturulan bu sanat yazı sistemleri ve yazı öğeleri kullanılarak geliştirilen, sıklıkla dekoratif amaçla kullanılan bir görsel sanat türüdür.

Bu sanatla uğraşanlara  ise kaligraf veya Kaligrafist denir.

Bu sanat dalının çağdaş bir tanımı “işaretlere anlamlı, ahenkli ve hünerli bir şekilde biçim verilmesi sanatı” olarak ortaya konmuştur.

Farklı yazı sistemlerinde farklı şekillerde, farklı coğrafyalarda ortaya çıkmış olan kaligrafi, özellikle matbaa öncesinde büyük önem arz etmiştir.

Bugün tipografi sanatıyla ilişkilendirilebilir ve sıklıkla yazı sistemlerine veya farklı hat kültürlerine göre sınıflandırılır:

  • İslam hat sanatı (İslami kaligrafi),
  • Arap hat sanatı (Arap kaligrafisi),
  • Pers hat sanatı (Pers kaligrafisi),
  • Japon hat sanatı (Japon kaligrafisi),
  • Çin hat sanatı (Çin kaligrafisi),
  • Batı hat sanatı (Batı kaligrafisi) gibi.
By | 2017-08-30T19:55:08+00:00 Ağustos 30th, 2017|Kaligrafist Blog|1 Yorum

About the Author:

Hasan Karaalp, 1984 yılında Van'da doğdu. Erzurum Atatürk Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olan sanatçı iki çocuk babasıdır. Üniversite yıllarında kaligrafiye ilgi duyan sanatçı; bu sanat dalında çeşitli etkinlik ve faaliyetlere katılarak kaligrafi sanatı ile olan bağını canlı tutar. İlerleyen yıllarda kaligrafi sanatçıları İdris Yurteri ve Mustafa Yurterinin etkisinde kalarak kompozisyon ve isim yazma denemelerine devam eder. Sanatçı; 2016 yılına kadar olan amatör yıllarını geride bırakarak İstanbul'a yerleşir. İstanbul'da kaligrafi ustalarından etem Çalışkan'ın öğrencilerinden olan Sema Demirbaş hanımefendiden bir yıl temel Latin harfleri anatomisi eğitimi alır. Sanat hayatında eğitimin her dönemde zorluğuna inanan genç kaligrafi sanatçısı Hasan Karaalp; Türkiye'de kaligrafi denilince ismi ilk zikredilenlerden biri olan Bünyamin Kınacıdan eğitim almaya ve öğrendiklerine yeni şeyler katmaya ilk günkü heyecanla devam ediyor.

Bir yorum

  1. […] Kaligrafi sanatı ise, Latin harfleriyle, süsleyerek yazı yazma sanatı olarak daha geniş bir yelpazede […]

Siz de fikrinizi belirtin